Fíkovník Troiano (Ficus carica Troiano) - 155 cm

Kód: 2883
990 Kč 883,93 Kč bez DPH
Vyprodáno
Položka byla vyprodána…

Fíkovník Troiano je prastará odrůda pocházející z neapolské oblasti, kde byla do minulého století velmi rozšířená, dnes již méně. Říká se, že to byla jedna z prvních odrůd fíků, které byly dovezeny do Itálie několik století před naším letopočtem.

Detailní informace

Kvalitní zabalení rostlin
Kvalitní zabalení rostlin
nehrozí poškození zásilky
Rychlé vyřízení objednávky
Rychlé vyřízení objednávky
většinu rostlin zasíláme i v zimě
Velký výběr
Velký výběr
zajímavých dřevin
Zkonzultujeme s vámi
Zkonzultujeme s vámi
jak se o rostlinu postarat

Detailní popis produktu

Fíkovník Troiano je prastará odrůda pocházející z neapolské oblasti, kde byla do minulého století velmi rozšířená, dnes již méně. Říká se, že to byla jedna z prvních odrůd fíků, které byly dovezeny do Itálie několik století před naším letopočtem. Sušené ovoce se používalo k výživě pracovní síly. Tato odrůda je velmi vitální a produktivní. Fíky se objevují přibližně od září do konce října. Plody fíku Troiano jsou středně velké (průměrná hmotnost 65/90 gramů), mírně zploštělé a s dlouhou stopkou. Slupka má světle zelenou barvu se sklonem ke slámově žluté a při plné zralosti s výraznými prasklinami. Dužnina je bílo-růžové barvy, šťavnatá, medová, s vynikající, velmi sladkou chutí, v plné zralosti má tendenci zkapalňovat. Jedná se o unifere fíkovník, plodí tedy jen jednou ročně - hlavní úrodu v září a říjnu, nemá brebu, tedy letní fíky.  

Ačkoliv se to může někomu zdát zvláštní, pravdou je, že v dnešní době už v České republice fíkovníky úspěšně pěstují desetitisíce lidí. A to nejenom v teplých oblastech Moravy, případně v Praze, jako tomu bylo koncem 20. století, ale i ve vyšších polohách. My sami máme v zemi skoro 40 odrůd a další v květináčích. A jsou i tací lidé, kteří sklízejí stovky kilo fíků. Na přímou konzumaci, na sušení, na likéry...receptů je spousta. 

Ohledně obávané mrazuvzdornosti, není třeba si s tím příliš lámat hlavu. Máme odzkoušeno, že přes zimu fíkovníky s přehledem vydrží mrazy pod -12°C. My je například do -12°C vůbec nijak nebalíme a nechráníme. A to nejsme zrovna v úplně teplé oblasti (Plzeň jih, 377 m n.m.). Přes zimu jsou fíkovníky celkem dobře mrazuvzdorné, koncové části, zvláště pokud nejsou vyzrálé, mohou sice odmrzat, ale fíky rostou tak rychle, že to všechno snadno doženou. Dokonce víme i o pěstitelích, kteří mají fíky jen v květináčích a přes zimu je mají venku u domu a krásně zimy přežívají. Horší je, když se na jaře začnou rostliny probouzet, jsou narašené a přijde mráz. V tom případě je už dobré je ochránit a obalit. Ideální je postavit kolem týpí s větší základnou nad zemí a obalit. Dobrá je geotextilie, což je něco jiného, než klasická bílá netkanka. Je mnohem silnější, záleží na gramáži. My používáme i jutové pytle, občas igelity, ale pozor ve dne, nesmí na takto zabalený fíkovník svítit na jaře slunce, uvnitř by teplota nebezpečně stoupla. Co se týká umístění fíkovníku, kromě teplých oblastí, je vždy nejlepší volbou jižní strana domu někde u zdi, kde se bude opírat slunce. Pokud chcete mít fíkovníky jen v květináčích, plodí také velmi dobře. Na zimu je nejlepší je umístit někam do teplot kolem 0°C, klidně do tmy a jen občas trošičku zalít. Na konci léta je dobré přidat draslík, aby letorosty dobře vyzrály a byly proti mrazu odolnější.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola